banner

Vítejte na stránkách vytvořených speciálně pro výuku létání v MS Flight Simulátoru. Výuka je zaměřena na zvládnutí základních letových operací na letounu Cessna 172SP potřebných pro získání licencí Student pilot, Private Pilot a Instrument pilot. Inforomace jsou čerpány z výukových lekcí přímo z Microsoft Flight Simulátoru a z dalších pramenů, hlavně z letecké navigace.

Výuka létání v leteckém simulátoru

Je pět kategorií v hodnocení pilotů, přičemž každá z nich je oceněna certifikátem o vašich schopnostech, které jste se v leteckém simulátoru naučily.

  • Student pilot – naučíte se základy potřebné pro řízení letadla
  • Private pilot – rozšíříte své schopnosti o obtížnější manévry a navigaci
  • Instrument rating – naučíte se létat pouze podle přístrojů
  • Commercial pilot – naučíte se létat precizněji s větším letadlem
  • Airline transport pilot (ATP) – využijete své nynější schopnosti k výuce létání na Boeingu

 

Student pilot Certifikát

První krok ve výuce létání v leteckém simulátoru je naučit se základy řízení letadla. Když se podíváte na seřazení lekcí, může se vám zdát divné, že lekce takeoff (vzlet) není na prvním místě. To je jednoduše proto, že nezbytné schopnosti pro vzlet zahrnují porozumění tomu, jak řídit letadlo jakmile se dostane do vzduchu. Výcvik v těchto lekcích slouží jako základ tomu, abychom se mohli těšit z tohoto leteckého simulátoru. Kromě těchto lekcí je zde mnoho dalších užitečných výukových lekcí. Nicméně, je-li vše co chcete dělat létání, naučí vás tyto lekce nejzákladnější dovednosti, které budete potřebovat. Budete létat na letadle Cessna 172, což je osvědčené tréninkové letadlo.

Ať se Vám líbí.

Lekce 1: Vodorovný přímý let

Naučíte se jak řídící prvky ovlivňují to co letadlo dělá. Váš úkol v této lekci je naučit se jak udržet letadlo v přímém vodorovném letu a ve stejném směru.

Lekce 2: Zatáčení

Let k vašemu cíli vyžaduje změnu směru letu – zatáčení. Zde se naučíte tuto důležitou schopnost.

Lekce 3: Stoupání a klesání


Naučíte se vystoupat do vaší letové výšky, a co víc, naučíte se jak se dostanete zpět dolů, tak abyste mohli přistát nebo jste se mohli pokochat bližším pohledem na krásnou krajinu pod vámi.

Lekce 4: Pomalý let

Naučit se řídit letadlo v nízké rychlosti je kritické pro dobré přistání. Nejlepší způsob jak zdokonalit tuto schopnost je naučit se řídit letadlo při rychlosti jen o málo větší než je pádová (minimální) rychlost letadla – rychlost, při které křídla už nejsou schopna vytvářet potřebný vztlak k udržení letadla ve vzduchu.

Lekce 5: Vzlet

Naučíte se jak se rozjet a vzlétnout ze vzletové dráhy. Není na tom nic víc než-li to, že jakmile se octnete ve vzduchu, musíte použít všechny dovednosti které jste se doposud naučili, abyste udrželi letadlo ve vzduchu.

Lekce 6: Přistání


Všechno se vám dá dohromady hned jak se budete učit přistávat. Tato lekce se skládá ze dvou částí přičemž v první části budete na přistání prolétávat obručemi, které vás dovedou až nad dráhu. V druhé části obruče zmizí a vy se naučíte něco o dalších zařízeních, které můžete použít aby vám pomohli rozhodnout co dělat při přistání.

Lekce 7: Váš první sólový let

Váš instruktor vystoupí z letadla a řekne vám abyste letěli sami podle plánu. Bude s vámi mluvit přes rádio, aby vám pomohl letět podle plánu – to se naučíte dělat sami v některé z dalších lekcí. Ale v tomto letu vzlétněte, vystoupejte, udržujte výšku, zatáčejte, klesejte a přistaňte jak vám bude řečeno během letu a zaslužte si tak váš Flight Simulator Solo certifikát.

Private pilot Certifikát

Private pilot trénink obohacuje vaše základní pilotní dovednosti. Budete létat s Cessnou 172, naučíte se základní letecké manévry a rádiovou navigaci. Osvojením si těchto dovedností vám pomůže k hladkému průchodu zbytkem vašeho tréninku.

Pojíždění (Taxiing)

Můj dědeček vždycky říkal: "Předtím, než se můžete naučit běhat, musíte se naučit chodit."

Kdyby byl můj dědeček pilot - instruktor, jsem si jistý, že by řekl, "předtím, než se můžete naučit létat, musíte se naučit pojíždět." a měl by jistě pravdu. Zde je několik tipů pojíždění, se kterými byste měli být obeznámený dřív, než vyrazíte k nebi.

Lekce 1: Stalls

Ztráta vztlaku je stav, při kterém letadlo ztrácí dostatek vztlaku pod křídly potřebného pro bezpečný let a stává se tak neovladatelným. Důvodem tohoto stavu může být např. ztráta rychlosti, velký úhel náběhu a pod…

Při přistání potřebujeme letět pomalu, proto si řekneme něco o ztrátě vztlaku. Je to jedna z nejdůležitějších dovedností co potřebujete.

Lekce 2: Prudké zatáčky

Staňte se zdatnými v provádění prudkých zatáček – naučíte se létat přesněji a naučíte se správně rozdělovat vaší pozornost mezi přístroji a pohledem ven z okna.

Lekce 3: VOR navigace

Naučte se základní formu radionavigace použitím vysokofrekvenčního všesměrového pásma (VOR) v Everettském Paine Field (KPAE) ve Washingtonu. Tato radionavigační pomůcka vám pomůže najít cestu k hodně místům po celém světě.

Lekce 4: Letištní okruh

Naučte se létat ve standardním provozu kolem Bremertonova národního letiště.

Lekce 5: Řízení letového provozu (ATC)

Navigování vaší cesty skrze spletitý vzdušný prostor a přeplněnou oblohu, vyžaduje komunikaci se středisky řízení letového provozu (ATC). Tato lekce vám pomůže se naučit se systém ATC tohoto leteckého simulátoru.

Private pilot kontrolní let

Procvičování pojíždění, prudkého zatáčení a létání v leteckém provozu, vám pomůže přesvědčit zkoušejícího, že si zasloužíte váš Flight Simulator Private Pilot certifikát.

Velký krok od student pilota k private pilotovi vyžaduje, abyste demonstrovali všechny dovednosti potřebné ke vzletu, stoupání, vodorovnému letu, zatáčení, navigaci, klesání a bezpečnému přistání. Je toho hodně k naučení, ale je za to cenná odměna. Předveďte zkoušejícímu, že patříte mezi standardní piloty tohoto stupně a budete odměněni Flight Simulator Private Pilot certifikátem.

Private Pilot Briefings

 

Instrument Rating Certifikát

Získáním Instrument ratingu se stanete všestrannějšími a zdatnými piloty. Zažijete více zkušeností s navigací a počasím ve Flight Simulátoru. Stále budete létat na letadle Cessna 172. I když jsou základní manévry stále stejné, tentokrát se je naučíte provádět pouze podle přístrojů. Osvojíte si umění létání pouze podle přístrojů a naučíte se složitosti přístrojového přiblížení (Jedná se o kompletní přistávací manévr pouze podle přístrojů).

Pro začátek si přečtěte o čem je létání podle přístrojů. V létání můžete zažít několikero vzrušení jako je vzlet do mraků, poté několika hodinový let a pak zabrždění na přistávací dráze jiného letiště v dohledu přímo před vámi. Jakmile však skončíte (instrument) trénink letu podle přístrojů, budete schopni létat odkudkoli kamkoli skoro v jakémkoli počasí.

- Sólový let: Sledování (skenování) přístrojů

Lekce 1: VOR přiblížení

Naučte se jak používat VOR, aby vás dovedl dolů na přistávací plochu letiště Pain. Toto nepřesné přiblížení vyžaduje přesný let a načasování, abyste skrze mraky našli přistávací plochu.

Lekce 2: ILS přiblížení

V této lekci při přesném přiblížení, vám přístrojový přistávací systém (ILS) pomůže letět v menších výškách bez vizuálního kontaktu se zemí, což pro vás znamená větší šanci dobrého přistání ve špatném počasí. Dovednosti naučené v této lekci přímo využijete při (instrument) tréninku letu podle přístrojů v ATP (Airline transport pilot) lekcích.

Lekce 3: Vyčkávací obrazec

Naučte se jak „zaparkovat letadlo ve vzduchu“ při vyčkávání nad zařízením VOR Pain. Pro řízení letového provozu není nic neobvyklého když vám řekne, abyste pozdrželi váš let nad určitým místem, a vyzve vás, abyste dělali okruhy nad radionavigačním prostředkem, v tomto případě nad zařízením VOR.

Instrument rating kontrolní let

První sólový let je asi ten nejdůležitější. Nejprve si přečtěte o technikách létání podle přístrojů a pak je procvičujte v letu. Let v mracích bez přístrojů nemožný. Navigace není těžká, ale řízení letadla pouze podle přístrojů vyžaduje nějaký ten cvik. Zbývající sólové lety vám pomohou zdokonalit dovednosti v létání podle přístrojů.

Zde zkoušejícímu ukážete, jak dokážete řídit letadlo v mracích. Při vašem letu v Cessně 172 bude oblačno a jakmile uspějete, budete odměněni Flight Simulator Instrument Rating certifikátem.

Instrument Pilot Briefings

 

Commercial Pilot Certifikát

Commercial trénink se zaměřuje na pokročilejší letecké manévry. Tento soubor lekcí vás posune k nové třídě letadel. Ovládání složitějšího letadla a preciznější letové schopnosti jsou společným tématem těchto lekcí. Použití zdokonalených zařízení je také velmi důležité, takže seznámení se s ovládáním GPS je nutností k zvládnutí těchto lekcí. Jakmile projdete kontrolním letem Flight Simulator Commercial Pilot, budete připraveni vyzkoušet si let s mnohem vyspělejším letadlem.

Lekce 1: Seznámení se složitějším letadlem

Naučte se létat přesněji v letounu Beechcraft Baron 58. I když tato a ani žádná z dalších commercial pilot lekcí vysloveně nevyučují létání na vícemotorových letadlech, vyžadují létání na mnohem složitějším letadle. Přestup z Cessny 172 do Baronu vyžaduje, abyste se naučili jak řídit výkon a vrtuli, zasunovací podvozek a přistávací klapky.

Lekce 2: Vzlet a přistání na krátké dráze

Vzlet s Beechcraft Baronem 58 z krátké vzletové plochy vyžaduje přesnou pilotáž. Vyvarovat se překážkám na konci vzletové plochy, letět nestandardním způsobem v leteckém provozu a přistát na té samé krátké přistávací dráze - to je náplní této lekce.

Lesson 3: Emergency Procedures (eng) (CZ BETA)

Nestává se to často, ale motory mohou selhat. Zdokonalením se v řízení letadla při kompletní ztrátě výkonu z vás udělá lepší piloty. Naučte se jak se správně zachovat ve stavu nouze a sedněte s letadlem bezpečně na zem.

Commercial pilot kontrolní let

Přidáním procvičování nouzových situací, vzletů a přistání na krátké dráze, dostanete příležitost v procvičování přistání s bočním větrem. Rozsáhlý školní materiál předchází sólo letu při bočním větru. K získání Flight Simulator Commercial Pilot certifikátu, předvedete zkoušejícímu všechny dovednosti naučené v interaktivních lekcích. Nebudete muset předvádět přistání s bočním větrem, ale než dostanete certifikát očekávejte kompletní let v Baronovi.

Commercial Pilot Briefings

 

Airline Transport Pilot (ATP) Certifikát

Většina linkových pilotů, co létá na proudových letadlech, má Airline Transport Pilot (ATP) certifikát. Toto je nejvyšší bod, z hlediska vašich letových schopností, kterého můžete ve Flight Simulátoru dosáhnout. Naučte se létat v Boeingu 737-400. Bude to vyžadovat trochu obětavosti a odevzdanosti, ale za tu cenu to stojí. Je to výzva.

Lesson 1: Boeing 737 Checkout (eng) (CZ BETA)

Vzlétněte z mezinárodního letiště Seattle-Tacoma. Vystoupejte do 12000 stop, udělejte pár zatáček, klesejte zpět k Seattlu a přistaňte na stejném letišti ze kterého jste vzlétli.

Lesson 2: Energy Management (eng) (CZ BETA)

Začnete v letové hladině 280 (28000 stop), naplánujete klesání tak, abyste minuli Paine VOR přesně v 8000 stopách. Abyste rychlé proudové letadlo převedli z cestovního letu do fáze přiblížení, vyžaduje to plánování a stálé počítání.

Lesson 3: The full ILS approach (eng) (CZ BETA)

Poletíte úlpné ILS přiblížení, které zahrnuje obrat se změnou kurzu nazývaný jako předpisová zatáčka. Kombinace složitosti přiblížení, špatného počasí a spousty práce v kokpitu, dělá tuto lekci velice náročnou.

ATP kontrolní let

Abyste se řádně připravili na váš kontrolní let, procvičujte dovednosti, které po vás zkoušející bude vyžadovat během letu. Sólové lety vám pomohou vylepšit vzlet, přistání, klesání a ILS přiblížení.

Dejte všechny ATP dovednosti dohromady a leťte z Portlandu v Oregonu na letiště Boeing v Seattlu ve státě Washington. Vzlétnete, vystoupáte do cestovní výšky, naplánujete sestup a poletíte kompletní ILS přiblížení na letiště Boeing. Počasí bude zvyšovat obtížnost, stejně jako povinnosti v Boeingu 737. Jakmile projdete tímto kontrolním letem, dostanete Flight Simulator ATP certifikát


- top -